/directory
Pattonville Early Childhood 2017-2018 Staff Assignments


Office and Other
Extension
Mary Krekeler
Director of Early Childhood
1102
Michelle Doering
Executive Secretary (EC, ECSE)
1105
Kendra Goldman
Executive Secretary (PAT, All Staff)
1100
Amanda Volz
Early Childhood Nurse
1106
Anne Kloeckener
Early Childhood Nurse & Title-Funded Enrollment Facilitator
1119
Erica Abowitz
School Social Worker
1162
Diagnostics
Dorothy Nix
School Psychological Examiner & ECSE Program Process Coordinator
1159
Kathryn Fogarty
Educational Diagnostician
1160
Trisha Buenemann
All ECSE Diagnostics
1117
Bridgeway
Katy O’Quinn
Teacher
Integrated Autism
2615
  Brittany Stevens
Para
AM/PM
2615
  Shannon Windsor-White
Para
AM/PM
2615
  Kristin Simpson
Para
AM/PM
2615
Learning Center
Abby Hancock
Teacher
ECSE Integrated Classroom AM/PM
1163
  Amy Bopp
Para
AM/PM
1163
  Jodi Schrumpf
Para
AM
1163
  Jenny Treat
Para
PM
1163
Christine Kent
Teacher
ECSE Integrated Classroom AM/PM
1112
  Andrea Baldwin
Para
AM/PM
1112
  Stephanie Hughes
Para
AM/PM
1112
Pam Stubblefield
Teacher
ECSE Integrated Classroom AM/PM
1190
   Khalida Wukawitz
Para
AM/PM
1190
   Joanne Cadwallader
Para
AM/PM
1190
Jenni Gruendler
Teacher
General Early Childhood Classroom; M-F Full Day
1091
  Annie Staebell
Para
7:00 am – 2:15 pm (hours subject to change)
1091
  Beth DuBois
Para
10:15 am – 5:30 pm (hours subject to change)
1091
Mary Ellen Sievers
Teacher
General Early Childhood Classroom; M-F Full Day
1097
  Kathy Webber
Para
7:00 am – 2:15 pm (hours subject to change)
1097
  Cara Thulon
Para
10:15 am – 5:30 pm (hours subject to change)
1097
Remington Traditional
Kristin Collins
Teacher
ECSE Integrated Classroom AM/PM
4521
  Cindy Brooks
Para
AM/PM
4521
  Karen Gilbert
Para
AM/PM
4521
Sharon Wood
Teacher
ECSE Integrated Classroom Am/PM
4529
  Chardonnay Clay
Para
AM/PM
4529
  Jennifer Lipscomb
Para
PM
4529
  Caty Lobser
Para
AM/PM
4529
Shannon Fleming
Teacher
ECSE Integrated Classroom AM/PM
4525
  Melissa Leedle
Para
AM/PM
4525
  Elle Dewick
Para
AM/PM
4525
Rose Acres
Janna Zaitz
Teacher
ECSE Integrated Classroom Am/PM
4103
  Open
Para
AM/PM
4103
  Heather Ward
Para
AM/PM
4103
Meredith Keough
Teacher
ECSE Integrated Classroom AM/PM
4102
  Rosellen Knapp
Para
AM/PM
4102
  OPEN
Para
AM/PM
4102
Margie Justice
Teacher
Intensive/Autism
4104
  Sanbria Hulsey
Para
AM/PM
4104
  Jennifer Hardy
Para
AM/PM
4104
Kathleen Maher
Teacher
Intensive/Autism
4104
  Sherrie Pearse
Para
AM/PM
4104
  Crystal Hulsey
Para
AM/PM
4104
Talk Time
Kim Bickel
SLP
Phonology Class (M/W 8:30–9:30 & 10:30–11:30)
1099
  Jenni Treat
Para
AM (M/W)
1099
Therapists
Linda Tyahla
SLP
1098
Stephanie Sliefert
SLP
3023
Ellen Serio
SLP
4102
Kim Bickel
SLP
1099
Jamie Schnieders
SLP
1122
Kate Doveikis-Schneider
SLP
4521
Lisa Entwistle
OT
1161
Collins Harris
OT
1143
Dianne G’Sell
OT
1146
Suzanne Keiser
OT
1114
Jenny McDowell
PT
Serving all of Pattonville ECSE
1143
Sara Collins
ABA
Serving all of Pattonville ECSE
1113
  Lora Monroe
ABA Para
1113
Parents as Teachers
Cheryl Norfolk
Parent Educator
1115
Julie Hilker
Parent Educator
1109
Kathy Albers
Parent Educator
1118
Lori Connors
Parent Educator
1111
Penny Britton
Parent Educator
1107
Tammy Davis
Parent Educator, Screening Facilitator
1116
Tess Gaeng
Parent Educator
1104